Co to jest cydr?

Zdobywający coraz większą popularność cider czyli cydr to lekki napój alkoholowy wytwarzany z jabłek w drodze naturalnej fermentacji. Istnieje wiele odmian tego napoju o różnym stopniu słodyczy i mocy. Od wytrawnych po słodkie, od niemal bezalkoholowych do mniej więcej 7%.

Coraz mniej osób pyta dziś - co to jest cydr? Jest on bowiem w chwili obecnej jednym z najpopularniejszych napojów alkoholowych w wielu krajach europejskich. W Wielkiej Brytanii to trzeci alkohol pod względem wartości sprzedaży. Pije się go chętnie także w Irlandii, Francji, Hiszpanii, krajach skandynawskich i bałtyckich.

W Polsce, będącej największym eksporterem jabłek na świecie, powstaje coraz więcej nowych marek tego alkoholu. Można się spodziewać, że wkrótce jego konsumpcja w naszym kraju znacząco wzrośnie. Zwłaszcza, że konsumenci nad Wisłą coraz chętniej sięgają po nowe rodzaje alkoholu.

Cydr w Polsce i na świecie produkuje się w głównie z zagęszczonego soku jabłkowego, z użyciem dodatków smakowych i zapachowych. Napoje wyższej jakości powstają ze stuprocentowego moszczu owocowego – tzn. z soku wyciskanego ze świeżych owoców i fermentowanego przy pomocy drożdży.

Oprócz cydru jabłkowego, tradycyjnie wytwarza się także perry – cydr gruszkowy (puryści nie zgadzają się jednak na ten termin, uznając, że należy posługiwać się jedynie terminem perry). Tu sytuacja jest jeszcze ciekawsza. Perry powstaje zazwyczaj z zagęszczonego soku gruszkowego, lub z zagęszczonego soku jabłkowego z dodatkiem smaku i aromatu gruszki. Rzadko występuje napój alkoholowy z soku gruszkowego wyciskanego ze świeżych owoców – świeża gruszka jest owocem kapryśnym, fermentacja jest często nieprzewidywalna, no i taki napój jest napojem wyłącznie sezonowym. Naturalne perry ma jednak swój urok: smakuje dużo subtelniej, szlachetniej niż perry wzbogacane sztucznymi aromatami.

Cider jest lekki, musujący i orzeźwiający. Najlepiej smakuje schłodzony: na imprezie, w klubie, do grilla i do eleganckiego obiadu w restauracji. To doskonała alternatywa dla piwa i wina, która zdobywa ogromną popularność w Europie i na całym świecie.JRBB Sp. z o.o.  | 
ul. Okrężna 3  |  02-916 Warszawa
Wykonanie i hosting WebC.pl